omega 3 in norway lofoten

Möller’s – dabisks veselības avots no Norvēģijas kopš 1854. gada

Omega-3 un zivju eļļas tradīcijas Norvēģijā ir dzīvas gadsimtiem ilgi. Mēs esam lepni, ka Möller’s ir daļa no tām jau vairāk kā 160 gadus.

Uzzini par Möller’s vēsturi šeit 

Iespaidīgās Lofotu salas

Lofotu salas ir arhipelāgs Norvēģijas ziemeļos aiz Ziemeļu polārā loka. Tās ir slavenas ne tikai ar savām bagātīgajām makšķerēšanas vietām un mencu aknu eļļas ražošanu, bet arī ar skaistām, baltām pludmalēm, iespaidīgiem kalniem, daudzajām salām un pasaulslavenajiem fjordiem. Tūristi apmeklē šīs brīnumainās salas, kuras ieskauj elpu aizraujoša daba un savvaļas dzīvnieki, kā zobenvaļi un jūras ērgļi, lai dotos neaizmirstamos kalnu pārgājienos, laivotu, makšķerētu un peldētos. Daudzi ceļo uz Lofotu salām lai dzīvē ieraudzītu iespaidīgo ziemeļblāzmu un pusnakts sauli. Tāpat populāras atrakcijas Lofotu salās ir mencu aknu eļļas ražotāju apmeklēšana un eļļu degustācijas.

Lofotu salas un mencu aknu eļļa

Mencu aknu eļļu bizness Norvēģijā radās no mencu aknu eļļas ražotnēm Lofotu salās pēc tam, kad farmaceits Peters J. Mollers 1854. gadā izveidoja Möller’s™. Farmaceits pamanīja, ka Norvēģijas piekrastē, kur iedzīvotāji ikdienā lietoja mencu aknu eļļu, bija novērojams daudz zemāks saslimšanu skaits. Pateicoties savam uzņēmēja prātam, viņš ieraudzīja iespēju dalīties ar šiem veselību uzlabojošajiem efektiem arī citās valsts daļās. Ar to iesākās mencu aknu eļļas ražošana visā Norvēģijas piekrastē, izmantojot viņa izgudroto tvaika metodi.

Lofotu salu iedzīvotāji ir nodarbojušies ar mencu zvejošanu un mencu aknu eļļas ražošanu kopš viņi sevi atminas. Šeit mencu zvejošanas sezona, kas ilgst no janvāra līdz aprīlim, ir ļoti nozīmīga. Leģendas vēsta, ka arī vikingi ikdienā lietojuši mencu aknu eļļu, kas gan bija nedaudz savādākā formā kā mūsdienās. Viduslaikos šī eļļa tika ražota no fermentētām zivīm un tika lietota, lai sagatavotu vikingus ceļojumiem. Svaigas mencas un žāvētas zivis ne tikai baroja pašus vikingus, bet arī finansēja ekspedīcijas un palīdzēja viņiem iekarojumos.

Ilgtspējīga mencu aknu eļļas ražošana

Pēc tam, kad Peters J. Mollers atklāja savu revolucionāro mencu aknu eļļas ražošanas metodi 1854. gadā, tika radīta zeltaina mencu aknu eļļa ar uzlabotu kvalitāti un svaigu garšu. Tajā laikā mencu aknu eļļas ražošana jau bija par 50% ilgtspējīga, jo mencu aknu tauki tika izmantoti medicīniskās eļļas ražošanai un pārējā daļa citiem nolūkiem.

Līdz šai dienai mencu aknu eļļa ir daļa no cikla, kurā nekas lieki netērējas. Eļļa ir dabisks blakus produkts, kas rodas ražojot žāvētas zivis. Tā tiek izdalīta no zivju aknām, kuras savādāk tiktu izņemtas un nosūtītas uz mencu aknu eļļas ražotnēm.

Ikoniskā zaļā pudele

Tikai Peteram J. Molleram bija tiesības pildīt mencu aknu zivju eļļu stikla pudelēs ar uzrakstu “Peter Möller”, kas kalpoja arī par eļļas kvalitātes zīmi. Pēdējos gados uzņēmums izvēlējies tumši zaļo stikla pudeli, ko mūsdienās atpazīstam kā ikonisko Möller’s mencu aknu eļļas pudeli.

Pudeles forma un krāsa ir visnozīmīgākās Möller’s mencu aknu eļļas raksturojošās īpašības. Pēc tām nāk zīmola nosaukums uz zaļa fona, apaļā uzlīme ar meiteni, mencu un sauli. Kopā tās norāda uz produkta augsto kvalitāti, un tas ir palīdzējis padarīt zīmolu atpazīstamu tālu aiz Norvēģijas robežām.

Mencu aknu eļļa palīdz uzturēt veselību

Pierādījumi par mencu aknu eļļas veselību uzlabojošajiem efektiem ir atrodami jau no 1645. gada. Norvēģijā ēdamkarote mencu aknu eļļas ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Īpaši kopš 1930. gadiem, kad mencu aknu eļļa kļuva par daļu no skolas ēdnīcu pamatpiedāvājuma, kā arī neatņemamu daļu no Oslo un Sigdāles iedzīvotāju brokastīm. Vecāku un vecvecāku paaudze vēl atceras laikus, kad viņiem skolas brokastīs bija jāstājas rindā pēc savas karotes ar “zelta eļļu”. Jaunākās paaudzes vairāk atceres zivju aknu eļļas kapsulas, kas tirgū parādījās 1983. gadā. Mūsdienās ir arvien vairāk veidu, kā pieaugušie un bērni ikdienā var uzņemt Omega-3 taukskābes un katrs var izvēlēties sev patīkamāko.

What is good health?

Do you have a good lifestyle?

Lifestyle simply means the way in which you live. Health and lifestyle go hand in hand. You might feel you have a good lifestyle if you are physically active, eat healthily and generally experience a sense of wellbeing. Conversely, if you want good health you should also have a good lifestyle.

Physical activity is the major contributor to a good lifestyle, but diet, drugs, stress, sleep and social conditions are also play an important role. Being able to use the body properly to avoid injury also affects lifestyle. Physical activity can also prevent depression and help you to recover more quickly from mental illness, both of which obviously affect your lifestyle.

Diet can be a difficult topic for many. Perhaps you eat too much or too little or maybe you find it hard to know what foods to combine to have a balanced diet. It’s also important to eat food that contains important vitamins, minerals and dietary fibre, omega-3 and antioxidants. On top of all this, you also need to get enough energy, protein and the correct fatty acids. The requirement for these nutrients changes throughout your life. When you are older you also have different requirements than children and younger adults. Women also have different requirements than men. Pregnant and breastfeeding mothers also have special requirements.

When you get older, you lose muscle mass and your body requires less energy and therefore less food. You may lead a less active life than you did before, which is why you require less food. However, your need for minerals, vitamins and other nutrients remains the same. Of course, there are plenty of healthy and active older people, but when you reach 70 to 80 years of age, it’s easier to become ill, especially during flu season.

Some steps you can take to improve your lifestyle and health are to:

What is good quality of life?

The World Health Organisation (WHO) defines quality of life as a state where the individual can realise their potential, cope with normal stressful situations, work in a rewarding and positive way, and be able to contribute to others and society. 

Quality of life is a wide and somewhat diffuse concept that includes joy in, and a desire for, life. These are values that are rather felt than measured, which in turn are based on personal environment and choices. Quality of life doesn’t necessarily depend on being healthy or sick. It’s the moments between worries, sorrows, problems and ailments that matter. For example, if you have a chronic illness, a feeling of mastery can be important when talking about quality of life.

To sum up, quality of life is a combination of health, lifestyle, networks and social support. It’s about experiencing joy, meaning in life, satisfaction, security and a sense of belonging, as well as being able to use your strengths. It’s also about feeling interest in life, coping with everyday situations and a being committed to something or someone. If you have good quality of life, you will be able to cope better with the inevitable stressful situations in life.

Mūsu produkti

Get inspiration on our Instagram

This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.